Zapraszamy na plener Jesteśmy Cittaslow !

Zupełnie na serio – po co robimy ten plener.

Żyjemy w Jezioranach i na wsiach pod Jezioranami. W miejscu gdzie w najlepszym wypadku czas się zatrzymał. W miejscu gdzie …jeśli niedajboże jesteś dzieciakiem i mieszkasz na wiosce to transportują Cię rano do szkoły busem i odwożą o 13 na wioskę, gdzie nie ma już nic oprócz domu, rodziny i wielkich pagórzastych pól. Co tu robić, jak się rozwijać jak poznawać świat?  Mądrzy ludzie nazywają to wykluczeniem komunikacyjnym i mają rację, ale to nie jest żadne abstrakcyjne pojęcie, to realność wielu bardzo zdolnych, ciekawych świata dzieciaków. I co się dzieje później ? Przyjeżdzają do ich wiosek jakies meszczuchy co znają świat i nawijają tym dzieciakom, którym całe życie rodzice nawijali, że trzeba uciekać, że przecież tu jest tak pięknie. Bo są te pagórki i nic tu nie dojeżdza. Drogie mieszczuchy, co wybrały to miejsce na emeryturę po intensywnej karierze zawodowej, nie jesteście w stanie zrozumieć co to znaczy być tylko tu bez możliwości wyjazdu.

I my jesteśmy takimi mieszczuchami, którzy patrzą na te miasteczka i wsie z tkliwością i widzą ich wartość, a potem jak kosmici zachęcamy te dzieci i młodzież – zostańcie tu budujcie swoją rzeczywistość. My wiemy, że to ma sens bo mamy szerokie doświadczenia. A oni nie, więc trzeba zrobić wszstko, żeby im przekazać nasze spojżenie na ich miejsce. Pokazać jakie ma wartości i ż ebędąc tu można godnie żyć.

W zeszłym roku wspaniałym dzieciakom z najtrudniej położonych wiosek jak Ustnik, Modliny, Wójtówko pokazywaliśmy „Plenerem Otwartych Drzwi”, że żyjąc w tych okolicach można robić fajne rzeczy na wsi. Byliśmy u francuza, który w Kiersztanowi hoduje owce, u super trenera końskich zaprzęgów z Zerbuniu, Malarza w Tłokowie. W tym rou, chcemy im poprzez artystyczne wycieczki pokazać, że ich miasteczko Jeziorany- miasteczko Cittaslow jest na tle innych podobnych, często lepiej rozwiniętych – intsresującym miejscem. Pojedziemy do Dobrego Miasta, Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Bisztynka gdzie będziemy rysować architekturę pod okiem Marceliny Mikułowskiej, która jest doświadczona portrecistką miast.

Zobaczymy, że miasteczka małej skali, z historią, są wspaniałym miejscem do życia i prosperowania. Że można bazować na wytworach kultury, aby budować swoje życie tutaj. Tak wiele jest do zrobienia i twórczego wykorzystania.

Chciało by się pokazać dzieciakom, jeszcze więcej miasteczek Cittaslow, ale budżet na transport malutki. W tym miejscu dziękujemy Gminie Jeziorany i sponsorom prywatnym za sfinansowanie busa na wycieczki, Zdjęcia będziemy prezentować na bieżąco i zapraszamy na wystawę podsumowującą w sobotę 12 sierpnia o 12.00 po ekotargu.

Who is marcelina

You need update your bio: Edit your profile

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BACK